Teade

Collapse
No announcement yet.

Bassilõksud

Collapse
X
 
  • Filter
  • Kellaaeg
  • Show
Clear All
new posts

    Bassilõksud

    Kuna siin ühtegi ruumi korrigeerimise teemat sisuliselt ei ole, tuli selline ise teha.
    Ehk kas keegi on praktikas ise ehitanud mõne bassi lõksu(bass trap) ruumi reonantside summutamiseks?
    Kuidas teostuse teooria ja praktika kokku läksid? Mida mõõtmised näitasid, kas midagi reaalselt ka paranes?

    Küsimused on natuke skeptilised kuna tundub, et midagi reaalselt ruumi akustikas muuta, peab ruumi põhjalikult ümber ehitama, mõne bassilõksu lisamisega midagi sisulist vist ei muuda.
    Näiteks kui võtta selline täpselt resonantsile häälestatav summutaja https://www.artnovion.com/product-ca...sub-trap-range
    siis tema kõige parema rakendamise korral saab summutust umbes 2 dB tema häälestuse sagedusel, tulemused on näha siin: http://fitzpatrick.se/wp-content/upl...hite-Paper.pdf

    Tegin ära oma toa ülekande funktsiooni mõõtmise kõlarist kuulamiskohale. Saadud on see sedasi, et jagasin kuulamiskohal saadud ASK läbi bassivaljuka lähiväljas mõõdetud ASK-ga, kuskil 200 Hz ülespoole pole need mõõtmised muidugi enam täpsed aga madalamal piisavalt informatiivsed.
    Tulemused on sellised, et seal ühe või kahe resonantsi summutamisega 2 dB võrra midagi ära ei tee, vaja oleks neid kümme või rohkem igale resonantsi sagedusele. Summaarne (mõlemad kanalid koos) graafik on 6 dB tõstetud, et ei segaks.




    Panen siia ka mõlema kanali heli sumbuvuse graafikud kust on näha, millised resonantsid on eriti pikalt helisevad. Piltide järgi oleks vaja vähemalt neljal eri sagedusel summutajaid.

    Vasak



    Parem


    #2
    Vs: Bassilõksud

    Et siis tahad ühtlustada/elimineerida tippe, mis on 23, 39, 47, 60, 68, 110, 164 Hz?
    viimati muutis kasutaja martk; 23 12 2019, 17:40.
    Digital is like formaldehyde, first it kills the music, then it stores it forever.

    Comment


      #3
      Vs: Bassilõksud

      Näiteks neid või osa nendest.

      Comment


        #4
        Vs: Bassilõksud

        Tegu kordsetega, elimineerimine peaks olema suht täpselt paika pandav.
        Digital is like formaldehyde, first it kills the music, then it stores it forever.

        Comment


          #5
          Bassilõksud

          Minu nüüdseks suht igivana blogi on mu üllatuseks üles ärganud (vahepeal oli broken linke täis Wordpressi uuenduste tõttu)

          Kuulamistoa ehitus garaazi
          http://esken.net/ergo/blog/?cat=4

          Mõõtmised tühjas ruumis
          http://esken.net/ergo/blog/?page_id=16
          ja siis samm sammult edasi

          Ehk annab nats aimu mis ruumi nurkadesse ehitatud klaasvilla täis summutajad teevad.

          Otsest reklaami teha pole ilus aga eks moderaator noomib kui üle piiri läheb...

          Vaata ka
          https://sofsci.com/products
          eriti
          https://sofsci.com/products/superchu...-absorber-trap

          Sellelt lehelt pole ehk lihtne aimata aga need paneelid valmivad Rakvere külje all. Kui info e-mailile küsimus saata siis arvatavasti saab kaubelda vähemasti näiteks transport hinnast maha minnes ise järgi. Eesti piisavalt väike.
          Mul omal selle firmaga otsest suhet pole, peale selle et minu ex manager on selle ettvõtmise eesotsas ja tean et need paneelid töötavad "nagu reklaamitud/mõõdetud".
          viimati muutis kasutaja Scott; 27 12 2019, 05:44. Põhjus: järjestikpostitused kokku

          Comment


            #6
            Bassilõksud

            Esmalt postitatud martk poolt Vaata postitust
            Tegu kordsetega, elimineerimine peaks olema suht täpselt paika pandav.
            Mismoodi, milline neist on mille kordne? Ma ei leidnud kohe mitte ühtegi kuigi spetsiaalselt otsisin enne, ka mitte originaal piltidelt, kus sageduse väga täpselt kätte saab.

            Esmalt postitatud ergo poolt Vaata postitust
            Minu nüüdseks suht igivana blogi ...
            Mõlemaga põhimõtteliselt kursis aga minu juhtumist lähevad mõlemad natuke mööda.
            Rekveres ei tehta häälestatavaid bassilõkse ja mul pole plaanis nii põhjalikke ümberehitusi teha nagu sul kuulaamisruumi ehitusel. Lihtsalt mõne bassilõksu teeks ise valmis, kui sellise variandi leiaks, mida saab ise teha ja mis ka mingit kasulikku eFekti annaks rohkem kui 2 dB ilma, et kogu tuba midagi täis tuleks riputada.
            viimati muutis kasutaja Scott; 27 12 2019, 05:45. Põhjus: järjestikpostitused kokku

            Comment


              #7
              Vs: Bassilõksud

              Ma pole ise "Helmholz tünni" tüüpi absorbereid teinud aga "Master Handbook of Acosutics" näite järgi võiks selline päris abiks olla.

              Kunagi ostsin Acoustic Calculator softi millel muu hulgas ka nende arvutus... kuna toda lehte ei näi eksisteerivat enam siis kui huvi saada mulle PM ja jagan sulle toda.

              Click image for larger version

Name:	HelmH_1.jpg
Views:	1
Size:	199,2 KB
ID:	872381Click image for larger version

Name:	HelmH_2.jpg
Views:	1
Size:	194,0 KB
ID:	872382
              Click image for larger version

Name:	AcousticCalculator.png
Views:	1
Size:	62,5 KB
ID:	872383

              Comment


                #8
                Vs: Bassilõksud

                Esmalt postitatud moi poolt Vaata postitust
                Mismoodi, milline neist on mille kordne? Ma ei leidnud kohe mitte ühtegi kuigi spetsiaalselt otsisin enne, ka mitte originaal piltidelt, kus sageduse väga täpselt kätte saab.
                23, ,,,47, on see, mis tekitas tähelepanu, kõik mis nendest ülespoole on maitse asi.
                Digital is like formaldehyde, first it kills the music, then it stores it forever.

                Comment


                  #9
                  Vs: Bassilõksud

                  Kas "bass" on instrument või sagedusvahemik?
                  Ma võin täpselt öelda, mis on kõige parem, see on auk seinas, mida suurem, seda parem, kuni senini välja et seinu üldse pole. Eelduseks, et bassiga üldse tegeleda, esmaselt peab ruumi konstruktsioonidest lahti siduma. Mina olen seda korra teinud, katsin kõik pinnad viiese penoga ära, ja sisse ehitasin uue karkassi, tulemus oodatust parem, aga tööd oli ka palju.
                  Mõelge mida Teie teete, võtate odava valjuka, filtritega ja kestaga venitate vägisi tema alla, ja siis hakkate ruumiga võitlema, nonsenss. DSP puhul on asi veel hullem, seal peab lisaks viivitusega tegelema. Ja see, et oma enamuses DSP lahendusi on lihtsalt kasutamiskõlbmatut, ei morjenda kedagist.
                  Hea näide arutust tegevusest on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia uus kontserdisaal. Klaver peaks alla 30Hz minema, aga seal seda kuulda pole. Sest ruumi akustika on ära tapetud, rõhk on pandud elektroonikale, no saaks siis vähemalt lindistada, aga kõik jookseb 48/24. Tehti lihtsalt prooviruum, arutult palju raha raisates.
                  Seda vidinad oleks huvitav proovida.

                  Ja kui keegi head bassi valjukad on vabamüügis kohanud, andke teada.
                  Ilmselt provotseerib audiofiilia aja jooksul retrofiilse modernofoobia arengut.

                  Comment


                    #10
                    Bassilõksud

                    Esmalt postitatud martk poolt Vaata postitust
                    23, ,,,47, on see, mis tekitas tähelepanu, kõik mis nendest ülespoole on maitse asi.
                    Selle 23 Hz jätsin ma välja vaatluse alt, ta on väga väike muhk ja mitte eriti pika järelkõlaga, kõlarid sinnani nagu nii peaaegu ei mängi, muusikas ka seda heli suht vähe, ning kõrgematel sagedustel on summutamine efektiivsem.

                    Esmalt postitatud home poolt Vaata postitust
                    Kas "bass" on instrument või sagedusvahemik?
                    Ma võin täpselt öelda, mis on kõige parem, see on auk seinas, mida suurem, seda parem, kuni senini välja et seinu üldse pole.
                    ...
                    Ja kui keegi head bassi valjukad on vabamüügis kohanud, andke teada.
                    Mul ongi nii et toal on poolteist seina puudu, oleks need olemas oleks asi palju hullem, aga kuna puuduva seina taga on siiski kuskil kaugemal ikkagi sein, siis võibolla teeb see hoopis keerulisemaks.
                    Muide mu kõlari bassi valjukas ei ole kestaga, kuigi pole ka just väga kallis.
                    See üks PSi AVAA C20 oleks aga umbes sama hinnaga kui mu kogu süsteem, et nagu minu jaoks liiga hea asi.

                    Milline on sinu jaoks hea bassi valjukas? Mis need kõige olulisemad parameetrid on? Neist ikka pärsi paljusid saab ka vabamüügist kuskilt kaugemalt.
                    viimati muutis kasutaja Scott; 27 12 2019, 05:46. Põhjus: järjestikpostitused kokku (kasuta multiquote nuppu mitme postituse tsiteerimisel)

                    Comment


                      #11
                      Vs: Bassilõksud

                      Esmalt postitatud moi poolt
                      Mul ongi nii et toal on poolteist seina puudu, oleks need olemas oleks asi palju hullem,
                      Et siis kinnine ruum on probleemne??? Olen siin kuskil kirjeldanud sinu ruumi kõla analoogi - kuidas kõlab L kujuline kuulamisruum 3x3m avausega ja sellele järgneva 400m2 vabaruumiga.

                      To home:
                      ...Hea näide arutust tegevusest on Eesti Muusika- ja Teatriakadeemia uus kontserdisaal. Klaver peaks alla 30Hz minema, aga seal seda kuulda pole. Sest ruumi akustika on ära tapetud, rõhk on pandud elektroonikale...
                      Tiibklaver ei suuda ka kõige jõulisema klahvilöögiga seda alla 30hz kaugele edastada, edasi tuleb mängu mikker ja võimendus, et see saalis tuntav oleks.
                      viimati muutis kasutaja martk; 23 12 2019, 23:23.
                      Digital is like formaldehyde, first it kills the music, then it stores it forever.

                      Comment


                        #12
                        Vs: Bassilõksud

                        AVAA on väga odav, kui oma eesmärgi täidab, vaata palju ehitustööd maksavad, ja odavalt Sina seda eesmärki ei täida. Samas kallis et osta, et äkki ongi hea. Mina tahaks enne proovida.
                        Valjukas? Raske selgitada lühidalt, eks kõik oleneb konstruktsioonist, ja samuti ei taha osta kui kuulnud pole. Olen niigi igasugu arusaamatusi kokkuostnud, käisin näiteks Beyma tooteid uurimas, ja ei taha neid. Fs näiteks: 25Hz ja Qts: 0.37 no midagi sellist. Jäi selline asi silma, võibolla peaks ostma sealt midagi. Suvel on plaanis natuke ringi sõita, ja asju uurida


                        Madalaima bassi ja eriti sub-bassi piirkonnas langeb väike arv instrumente: kontrabass (40–300 Hz), tšello (65–7000 Hz), fagott (60–9000 Hz), tuba (45–2000 Hz), sarv (60-5000 Hz), bass (32-196 Hz), basstrumm (41-8000 Hz), saksofon (56-1320 Hz), klaver (24-1200 Hz), süntesaator (20-20000 Hz) , orel (20-7000 Hz), harf (36-15000 Hz), kontrabasso (30-4000 Hz). Näidatud vahemikud, võttes arvesse kõiki instrumentide harmoonilisi ühendeid.
                        viimati muutis kasutaja home; 24 12 2019, 00:01.
                        Ilmselt provotseerib audiofiilia aja jooksul retrofiilse modernofoobia arengut.

                        Comment


                          #13
                          Vs: Bassilõksud

                          Proovi http://www.eighteensound.com nad veel midagi teevad ja müüvad, neil üks Fs 29 Hz 21 tolline on olemas. Tahtsin pakkuda ka Selenium-it ja JBL-i aga mõlemad on nüüd Harmani käes ja ei taha eriti valjukaid enam müüa. Samas Fs 25 Hz on PA poolel haruldus, kuna seal müüvad kõik tundlikuse numbrit ja madal Fs tingib kohe nautke madalama tundlikuse.
                          Otsimisel aitab näiteks selline koht: http://www.loudspeakerdatabase.com/s.../0.33_qts_0.39 , peaks näitama valjukaid Fs 23-27 Hz ja Qts 0,33-0,39
                          viimati muutis kasutaja moi; 24 12 2019, 12:21.

                          Comment


                            #14
                            Vs: Bassilõksud

                            Graafikuid vaadates pole neil suurt häda bassiga. Membraan tüüpi summutajad olen ise ehitanud. 60x2400 ja kätte püüdsin saada 90 Hz. Membraan soome papp ilusti vibreerib antud sagedusel. Mõõtmistele ja helile mõju puudub. Hiljem foorumeid lugedes ka teiste kogemused olid sarnased ja tulime järeldusele et minimaalne paneeli mõõt peaks olema 1200x2400. Üldiselt kui tahad bassi kätte saada, jutt peab käima kas tervest seinast, laest. Ja need peavad ka õieti ehitatud olema, sügavus, karkass, kinnitus jne. Ergo garaazhi vaadates on näha väga, väga palju vigu on tehtud. Arvestades, et aasta oli 2006 ja kõik me olime noored ja rohelised, pole ka ime.

                            Comment


                              #15
                              Vs: Bassilõksud

                              Esmalt postitatud Novembre poolt Vaata postitust
                              Graafikuid vaadates...
                              Seda mu kõhutunne ka ütles, et mingigi tulemuse saavutamiseks tuleb kogu tuba neid summuteid täis riputada.
                              Sealt aga siis küsimus, et mida mu ruumi juures oleks mõtet teha, et heli paremaks saada aga, et see poleks mingi suur investeering. Ma ise oma kõrvaga olen märganud just bassi otsa resonantse, muud puudused eriti kõrva ei kriibi.

                              Comment

                              Working...
                              X